AUTOR

*

STANISŁAW BŁASZCZYNA

Rodzinne miasto – Leżajsk; biograficznie i emocjonalnie związany z Krakowem, od 1990 r. mieszka w Stanach Zjednoczonych (Miami, Chicago).
Przez wiele lat był jednym z redaktorów “Dziennika Chicagowskiego” oraz tygodnika “Relax”. Następnie publikował regularnie w polonijnym “Dzienniku Związkowym” teksty o tematyce politycznej, społecznej i kulturalnej (cykle: “Krajobrazy, ludzie, zdarzenia – wędrówki po Ameryce”, “Manowce współczesności”, “Czesanie myśli” i inne.)
Wydał następujące książki: ZAPISKI, ARTYKUŁY LEKTURY ROZMOWY, KINO TEATR SZTUKA, PODRÓŻE.
Jest również autorem artykułów, które ukazywały się w prasie krajowej, m.in. w tygodnikach “Wprost” i “Polityka”. Przeprowadził wiele wywiadów z wybitnymi ludźmi ze świata polityki i kultury. Jest autorem pierwszej polskiej monografii o parku narodowym Yellowstone.
*
Jedną z jego pasji, oprócz podróżowania, jest również film. Współpracował z miesięcznikami “KINO”, “Film na Świecie” i “Powiększenie”, pisząc recenzje filmowe, eseje biograficzne (m.in. Bergman, Kubrick, Stone, Fellini) oraz tematyczne (kino wojenne, erotyzm w filmie… etc.), jak również sprawozdania z festiwali filmowych.
*
Inne zainteresowania: literatura, filozofia, psychologia, malarstwo, sztuka, muzyka… (od czasu do czasu chwyta za pędzel lub ołówek ).
*
*
Przez kilka sezonów organizował i prowadził wycieczki krajoznawczo-turystyczne, głównie po Stanach Zjednoczonych (programy sztandarowe: parki narodowe USA, amerykański Zachód oraz trasa transkontynentalna od Pacyfiku po Atlantyk).
Nie wyobraża sobie życia bez możliwości poznawania najciekawszych zakątków świata. Ze swoich tras przywozi wiele zdjęć, z których wybór można obejrzeć na stronie ŚWIATOWID oraz ŚWIAT W OBRAZACH.
Ostatnie podróże: Brazylia, Meksyk, Indie, Nepal, Peru, Kostaryka, Nikaragua, Alaska, Włochy (Toskania), Hiszpania (Barcelona), Anglia (Londyn), Francja (Paryż), Jamajka, Wyspy Dziewicze, Kanada, Hawaje, Tajlandia, Gwatemala, Honduras, St. Lucia, Dominika, Chiny, Tybet, Dominikana, Wietnam, Kambodża, Szwajcaria, Laos, Singapur, Birma, Norwegia, Sri Lanka.
(z wizytówki autora na portalu Świat Podróży )
STRONA AUTORSKA: WIZJA LOKALNA
*
*
Reklamy

Komentarze 34 to “AUTOR”

 1. Stella Says:

  Photos are amazing! and… I love the pictures from national parks – simply stunning!…
  Must publish it all sometimes!…

  U have such a gift and talent!…
  Love Your Art and Photography!
  Thank U for sharing it!

 2. bogo Says:

  Staszku,
  Twoje zdjecia – podkresle to jeszcze raz – to poezja fotografii!
  a teksty to czysta literatura posrod innych blogow…
  …ostatnio czytalem E. A. Poe… smialo moge powiedziec, ze wole czytac Stanleya B :)
  serdecznosci!

 3. Alma Says:

  Udało się Panu zrobic niesamowicie piękne zdjęcia. Szczególnie jestem pod wrażeniem tych z Indii.
  Może dlatego, że niedawno tam byłam i wszystko jest mi bliskie. Pozdrawiam

 4. Kriss Says:

  Tylko pozazdrościć talentu i tych wspaniałych podróży.
  To jest pierwszy blog, który mnie zatrzymał aby obejrzeć w całości i jeszcze raz i jeszcze raz i jesz….. raz – piękne fotografie.
  BRAWO, będę tu wracał .

 5. flamenco Says:

  Gratuluję zmiany platformy blogowej, nie tylko w tworzeniu łatwiejszej, ale i w czytaniu sprawniejszej

  Pozdrowienia!

 6. Marta Says:

  Stan …. rewelacyjne słowa i piękna Wizja lokalna …. Gratulacje!
  Pozdrawiam gorąco :)

 7. motyl2.bloog.pl Says:

  Bardzo interesujący blog. Piękne zdjęcia i dużo interesujących treści. Sama od niedawna przedstawiłam swoją twórczość na blogu, którą chciałabym się podzielić.
  Zapraszam więc do obejrzenia mojej prezentacji.
  Pozdrawiam Elżbieta

 8. Krystyna Says:

  Stachu jesteśmy razem z siostrą Anią zafascynowane Twoimi zdjęciami. Masz duszę artystyczną, dostrzegasz to, obok czego inni przechodzą obojętnie. Dzięki Tobie przypomniałyśmy sobie jaki świat jet piękny i dlaczego warto żyć.
  Mamy nadzieję, że przyjdzie i nam zobaczyć na własne oczy to, co Ty już widziałeś.
  Pozdrowiamy
  Krystyna i Ania L.

 9. bkm Says:

  To blog z najpiękniejszymi zdjęciami :)

 10. kirikiri Says:

  Przypadkiem wpadlam na te strone i bec! Olsnienie!
  Jestem wlasnie zanurzona w szaro-zimnym nastroju, a tu okazuje sie, ze swiat kipi kolorami,zapachami, fantazja… Tyle dobrej energii.
  Pozdrawiam serdecznie – olsniona.

 11. jamajka Says:

  Naprawdę nieziemskie zdjęcia.

 12. B. W. Says:

  Pańskie zdjęcia są zachwycające. Zazdroszczę oka, talentu i podróżniczych doświadczeń.

  Pozdrawiam, B.W.

 13. olaimpresja Says:

  Zawsze marzyłam i marzę o podróżach.
  Te zdjęcia są BAJKOWE!!!
  Cudo, przepięknie opisane wszystko.
  Dziękuję za zabranie mnie w cudowną podróż przy filiżance herbatki.

 14. tykus Says:

  Każde Twoje zdjęcie to małe dzieło sztuki

 15. Pani Haiku Says:

  arcyciekawy…

  jeszcze jedno pięciosylabowe słowo…

  teraz…

  o Tobie…

 16. Pani Haiku Says:

  kuszą dalekie
  drzewa kandelabrowe
  tu wachlarz żony

 17. Chihiro Says:

  Nigdy wcześniej nie spędziłam tyle czasu oglądając Twoje albumy. Choć kiedyś już prawiłam Ci komplementy, powtórzę – przepiękne fotografie. Potrafisz uchwycić TEN jedyny w swoim rodzaju moment i masz pewnie szczególny dar zjednywania sobie sympatii fotografowanych osób. Te uśmiechy dziesiątek osób z całego świata są rozbarajające i bardzo wzruszające.
  Logosie, mam pytanie o sprzęt, chyba źle szukałam, bo nie nie znalazłam informacji o tym, jakim aparatem fotografujesz.
  Proszę, podpowiedz mi, jaki sprzęt uważasz za najlepszy. Zaznaczę, że nie sądzę, że kupując taki aparat, jaki Ty masz, uda mi się robić tak doskonałe zdjęcia, ale dobry aparat zapewne ułatwia nieco sprawę :)

  • Logos Amicus Says:

   Jeśli chodzi o mnie, to odkąd fotografia cyfrowa opanowała rynek fotograficzny, używam Nikonów, z których jestem bardzo zadowolony. Zacząłem od lustrzanki D70s, póżniej był D200 a teraz (a właściwie rok temu) doszedł do tego D700 i muszę przyznać, że jest to aparat znakomity (często, jeśli gdzieś wyjeżdżam i myślę dużo fotogafować, to biorę te dwa ostatnie aparaty, do D200 montując teleobiektyw – co jest ważne, jaeśli się chce fotografować zwierzynę).

   Nie są to wszystko aparaty tanie, ale jeśli ktoś (na warunki amerykańskie), przeciętnie zarabia, to może sobie na nie pozwolić. Wiele dobrego słyszałem o D80, który jest chyba połowę tańszy od D700. Jeśli masz ograniczony budżet, i trudno byłoby ci kupić aparat nowy, to może masz gdzieś dostęp do używanych? Ja myślę, że jeśli miałabyś jakikolwiek z tych aparatów: D70s, D80, czy D200, to byłabyś bardzo zadowolona.

   Ale… sama wiesz – to nie aparat czyni artystę. I najważniejsza w sumie jest wrażliwość, artystyczne wyczucie, kreatywniść, chęć uchwycenia czegoś interesującego…. takie tam, rozumiemy się, prawda? ;)

   A przy okazji zamieszczę może jeszcze fragment komentarza, który zamieściłem kiedyś w BRULIONIE PODRÓŻNYM (ilustrowanym) odpowiadając na pytanie jednej z osób komentująych:

   Od paru już lat robię zdjęcia Nikonem D200, a od niedawna D700.
   Jeśli zaś nastawiam się na „ostre” fotografowanie (i różnorodne termatycznie), to biorę w podróż oba aparaty.
   Na D200 zakładam wtedy zwykle obiektyw 18-200mm, a na D700 24-120mm (to na luzie, a jak chcę podejśc poważniej do sprawy, to 24-70mm (f 1:2.8) )
   Wiadomo, jak się chce zbierać na zdjęciu więcej światła to trzeba zakładać jaśniejszy obiektyw, a takie są dość drogie i nie jestem pewien, czy to jest tego warte – tym bardziej, że nie robi to jakiejś proporcjonalnie większej różnicy w jakości zdjęcia (w porównaniu do tych zwykłych obiektywów).

   Moim zdaniem, idealnym wyborem na aparat do podróży jest Nikon D200 (lub D700) z obiektywem 18-200mm (do D200) lub 24-120mm do D700.
   Jeśli ktoś jest zdecydowany wydać więcej pieniędzy, to polecałbym 24-70mm (f 1:2.8) lub coś ze stałą ogniskową – do zdjęć już naprawdę profesjonalnych.

 18. Notatnik turystyczny Says:

  […] Piękne zdjęcia z podróży z NIKONEM […]

 19. mala2gos Says:

  Juz wiem skad bede czerpac natchninie do mojej poezji! :)
  U Ciebie mozna sie poczuc czescia wszechswiata! Dzieki za wspaniale zdjecia! Zgadzam sie calkowicie z poprzednimi komentarzami – kazde zdjecie to dzielo sztuki!!!

 20. z... Says:

  Pochodzę z okolicy Leżąjska – z Grodziska. Jestem zachwycona Pana dokonaniami. Kończyliśmy to samo Liceum.

  Na Pana bloog trafiłam przypadkowo. Dużo widziałam w świecie lecz blog Pana jest niedościgniony. Czy nasi nauczyciele z Liceum to doceniają? Trochę nas w tym miasteczku jednak nauczyli.

  Pozdrawiam i życzę dalszych światowych sukcesów, chociaż osiągnięcia Pana są niewiarygodnie imponujące. Pozdrawiam z Poznania.

 21. adak76 Says:

  Fantastyczne relacje i fotografie – pięknie,
  cudownie dzieli się Pan światem :-)
  Pozdrawiam serdecznie :-)

 22. wojaczka Says:

  Coś pięknego! Oglądam powolutku wszystko co Pan tu zamieścił- bo dopiero odkryłam to cudo – i marzę.. świat jest naprawdę piękny:)

 23. ruda Says:

  Od dwoch dni oglądam Pana zdjęcia i naprawdę jestem zachwycona.
  Gratuluję talentu i odwagi, pozdrawiam :)

 24. Monika T. Says:

  linki znalazłam na nk i jestem zachwycona , tego nie da się opisać słowami, to się czuje , podobnie jak czytałam o pańskim Tybecie porażający zachwyt ubrany w taki smak kolorów, że cały dzień oglądam i sycę się jak najdelikatniejszym nektarem…. dziękuję Monika T.

 25. maria tomczyk Says:

  Jestem pod wielkim wrażeniem Pana Prac. Już pół dnia siedzę przed komputerem… Do każdego zdjęcia można napisać choć małą historyjkę…lub z każdego wykonać pracę malarską. Ja pochodzę z Borysławia, od dziecka mieszkam w Jarosławiu i jestem dumna, że dzisiaj Pana poznałam:) i byłam przez wiel lat Pana „sąsiadką”, choć nieświadomą tego:) Maluję i moja wyobraźnia wiele skorzystała!!! Pozdrawiam!!!

 26. Jeszcze nie wiem Says:

  Aleeee Ty masz życie chłopie! Jak to wszystko poskładać żeby żyć tak jak Ty? Jak to się robi? Choć myślę że i Ty nie potrafisz się nazwać do końca… to jednak jesteś bliżej niż ja…

 27. Daga Says:

  Trafiłam na Pana bloga przypadkiem, przeczytałam kilka wpisów i widzę, że nie pozostaje mi nic innego jak znaleźć więcej czasu na przejrzenie wszystkich wpisów. Wyczuwam interesujące spojrzenie i ciekawe tematy.

  Pozdrawiam serdecznie.

 28. Ula Ł Says:

  Bardzo pięknie odczuwasz rzeczywistość. Dobre artykuły i fotografie.
  Pozdrawiam serdecznie

 29. Krystyna Waniczek Says:

  Cudowny blog! Będę tu wracać :)

 30. Magdalena Heltman-Ossowska Says:

  Magda H-O Says:
  Można użyć wielu przymiotników w rodzaju piękny, wspaniały, niepowtarzalny, aby opisać zdjęcia autora, ale to co mnie najbardziej fascynuje to posiadanie pasji, która daje odwagę, determinację, która umożliwia realizowanie marzeń. Otwartość umysłu, zainteresowania na wielu polach, jak fotografia, kino, polityka, malarstwo , umiejętność przekazywania informacji dzięki, której autor nas zachwyca i przenosi w świat swojej wiedzy i wyobraźni. Użwyając różnorodnych środków przekazu, jak obraz, słowo skłania nas do refleksji i chwili zastanowienia się nad tym co w życiu ważne i i czemu warto się poświęcić

 31. jarek Says:

  cześć Stachu. fenomelnalnego prowadzisz bloga. ale mi brakuje naszego osobistego kontaktu. pozdrawiam Cię serdecznie.
  ps. słucham teraz simona i gafankla The Sound Of Silence, i myślę o liceum, o schodach twojego domu w Giedlarowej i nie mogę uwierzyć że mamy już tyle lat. a Pieprzyc to.

 32. Kamil Says:

  Witam, z przyjemnością zabieram się za czytanie bloga i analizowanie z pozycji miłośnika doktryn politycznych, ale takie małe pytanie…Jakiego sprzętu Pan używa do zdjęć ?

  pozdrawiam, Kamil


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: